Pooperačná starostlivosť o rany a jazvy

Nenápadne umiestnená jemná bledá jazva je dôležitou „vizitkou“ plasticko-chirurgického zákroku. Pooperačná starostlivosť o rany a následne jazvy preto tvorí veľmi dôležitú a neoddeliteľnú súčasť liečby v plastickej chirurgii.

Pokiaľ plastický chirurg neurčí inak, mali by byť rany až do odstránenia stehov udržiavané v suchu a čistote. Obvykle po dvoch dňoch od operácie je možné u menších zákrokov (napr. po odstránení „znamienok“) odstrániť z rany krytie. Pokiaľ je rana na nekrytých častiach tela – najmä na hlave a krku – možno ranu cez deň ponechať voľne na vzduchu. Na noc ju potom je potrebné prelepiť náplasťou, aby v spánku nedochádzalo k dráždeniu mechanickým trením o vankúš. Na iných častiach tela je dobré mať rany stále prelepené náplasťou, aby nedochádzalo k mechanickému dráždeniu rán o oblečenie. Rany nie je vhodné namáčať. Preto napr. sprchovanie doporučujem s ranami prelepenými vodeodolnými („water-proof“) náplasťami, ktoré je možno kúpiť v lekárňach. Po odstránení stehov sa rany umývajú 2xdenne 3-5 minút vlažným odvarom z repíka event. kamiliek. Nakoľko tieto roztoky vysušujú okolitú kožu, je potrebné natierať ju mastným krémom (napr. Maryna, Indulona, Nivea). Po 2-3 dňoch, keď sa z rany zlúpnu chrastičky, už nie sú repíkové kúpele potrebné. Možno začať s cielenou starostlivosťou o jazvy.

Hojenie jazvy prebieha v štyroch štádiách, kde poslednou fázou je fáza tzv. „vyzrievania“. Preto je jazva spočiatku ružovočervená a na pohmat hrubšia. Neskôr postupne ako „vyzrieva“ bledne a stáva sa na pohmat jemnou. Trvanie doby „vyzrievania“ môže byť 6-18 mesiacov – jedná sa o individuálny proces špecifický pre každého pacienta. Vzhľad jazvy preto obvykle môžeme považovať za definitívny asi po roku od operácie. Procesu „vyzrievania“ jazvy môžeme do určitej miery napomôcť tlakovými masážami jazvy event. lokálnou aplikáciou silikonizovaných gélov alebo silikónových plátkov. Tlakové masáže je potrebné vykonávať viackrát denne po dobu cca 5-10 minút miernym tlakom palca event. prstov na jazvu. Používanie silikonizovaných gélov a silikónových plátov je najúčinnejšie u ľudí so sklonom k tvorbe hypertrofických (vypuklých) jaziev avšak napomáha „vyzrievaniu“ jaziev každého typu. Pre podrobnejšie informácie klikni sem .

Starostlivosť o jazvy

Pacient očakáva od plastickej operácie okamžitý efekt s minimálnym počtom jemných, nenápadných jaziev. Tento cieľ je dosiahnuteľný, nie však ihneď po operácii. Jazva prechádza viacerými štádiami – hovoríme, že „vyzrieva“. Spočiatku je preto ružovočervenej farby a na pohmat hrubšia. Neskôr vybledne a zmäkne. Tento proces je u každého človeka individuálny a môže trvať od 6-12 mesiacov. Potom možno považovať vzhľad jazvy za definitívny. Jazva by štandardne mala zostať v úrovni okolitej kože. U niektorých jedincov však môže dôjsť aj k tvorbe tzv. hypertrofických až kelodiných jaziev, kedy jazva vyčnieva nad okolitú kožu a nevybledne. K dosiahnutiu čo najlepšieho vzhľadu jaziev a skvalitneniu procesu „vyzrievania“ jazvovitého tkaniva boli vyvinuté rôzne podporné prostriedky, z ktorých možno za najkvalitnejšie a najúčinnejšie považovať preparáty na báze silikónu. Preparáty možno aplikovať na akúkoľvek jazvu po odstránení stehov. Liečba obkyle trvá cca 3 mesiace.

Xeragel

Výrobca : Biodermis, 3078 East Sunset Road,#1, Las Vegas, NV 89120 USA
Oficiálna stránka výrobcu : www.biodermis.com
Dodávateľ na slovenský trh : www.siklienka.sk

Xeragel je silikónový gel dodávaný v tube. Gel má rovnaké zloženie ako gel používaný na výrobu silikónových plátkov Epi-Derm. Gel samôže používať samostatne alebo v kombinácii so silikónovými plátkami Epi-derm pri liečbe hypertrofických a keloidných jaziev, alebo aj ako prevencia ich vzniku. Je určený najmä na jazvy v oblasti tváre. Xeragel sa nepoužíva na otvorené a čerstvé rany.Môže sa aplikovať až keď sú rany zahojené a stehy sú odstránené. Aplikujem sa jemným krúživým pohybom na jazvu a následne sa nechá pôsobiť cca 12 hodín. Potom sa zmyje jemným mydlovým roztokom a môže sa naniesť opäť. Je možná aj kombinácia so silikónovými plátkami – niektorí pacienti uprednostňujú počas dňa používanie silikónového gelu a na noc používanie silikónových plátkov. Na Xeragel je možné nanášať make-up.

Xeragel XSO 797 – tuba s obsahom 10g – orientačná cena 800,-Sk (cena uvedená s DPH)

DermatixSiGel

Výrobca : Valeant Pharmaceuticals International, Valeant Plaza, 3300 Hyland Drive, Costa Mesa, California 92626, USA
Oficiálna stránka výrobcu : www.valeant.com , www.dermatix.sk

DermatixSiGel je priehľadný samoschnúci silikónový gel na vonkajšie použitie. Vyhladzuje, zmäkčuje a zjemňuje väčšinu jaziev, zmierňuje v nich svrbenie a nepríjemné pocity a napomáha ich vyblednutiu. Nepoužíva sa na nezhojené rany.Môže sa aplikovať, až ked sú rany zhojené a stehy odstránené. Gel sa nanáša na čistú a suchú kožu 2xdenne krúživým pohybom a nechá sa voľne zaschnúť. Vytvorí sa tenká vrstvička, na ktorú je možné nanášať make-up. Gel sa dá umyť mydlom. Doba používania k dosiahnutiu maximálneho efektu by mala byť cca 2-3 mesiace.

DermatixSiGel – tuba s obsahom 15g – orientačná cena cca 1.600,-Sk (cena vrátane DPH)

Epi-Derm

Výrobca : Biodermis, 3078 East Sunset Road,#1, Las Vegas, NV 89120 USA
Oficiálna stránka výrobcu : www.biodermis.com
Dodávateľ na slovenský trh : www.siklienka.sk

Jedná sa o mäkký, mierne adhezívny silikónový plátok spevnený polyesterovou sieťkou , vyvinutý na erapiu hypertrogfických a keloidných jaziev. Epi-Derm zmierňuje bolesť, znižuje na minimum tvorbu jazvovitého tkaniva a zmäkčuje kontraktúry. Nepoužíva sa na nezahojené rany. Môže sa aplikvať až keď sú rany zahojené a stehy odstránené. Epi-Derm je dodávaný v rôznych veľkostiach a môže sa nožnicami strihať na potrebnúveľkosť a tvar. Vystrihnutý tvar musí presahovať okraj jazvy na zdravú okolitú kožu aspoň o 5mm. Silikónový plátok sa na kožu následne fixuje náplasťou (napr. Leukopor), aby bol zabezpečený tesný kontakt plátku s jazvou. Plátok je možnénosiť nepretržite 24 hodín, je však otrebné vždy po 12 hodinách ho odlepiť, umyť mydlom,osušiť a znovu nalepiť. Plátok je obvykle možné používať 14 dní, potom sa musí vymeniť za nový. Celková doba aplikácie by mala byť cca 2-3 mesiace.

Rozmery dodávaných silikónových plátkov Epi-Derm (orientačná cena je uvedená vrátane DPH) :

Epi-Derm 5.0×6.0cm 800,-Sk/1ks
Epi-Derm 3.6×30.0cm 1.000,-Sk/1ks
Epi-Derm 12.0×14.5cm 1.600,-Sk/1ks
Epi-Derm 28.0×40.0cm 4.400,-Sk/1ks

Pro-Sil

Výrobca : Biodermis, 3078 East Sunset Road,#1, Las Vegas, NV 89120 USA
Oficiálna stránka výrobcu : www.biodermis.com
Dodávateľ na slovenský trh : www.siklienka.sk

Jedná sa o silikónovú tyčinku dodávanú v aplikátore. Gel v tyčinke má rovnaké zloženie ako gel používaný na výrobu silikonových plátkov Epi-Derm. Je určený najmä na jazvy v oblasti tváre. Nepoužíva sa na nezahojené rany. Môže sa aplikovať až keď sú rany zahojené a stehy odstránené. Pro-Sil sa nanáša jemný krúživým pohybom na oblasť jazvy a následne sa nechá pôsobiť cca 12 hodín. Potom sa zmyje jemným mydlovým roztokom a môže sa naniesť opäť. Je možná aj kombinácia so silikónovými plátkami.

Pro-Sil PRO-111 – aplikátor s obsahom 4,25g – orientačná cena 900,-Sk (cena uvedená vrátane DPH)