Úprava tvaru a veľkosti prsníkov je určená pre ženy s väčšími,obvykle poklesnutými prsníkmi. Vekovo operácia nie je limitovaná. Je však nutné si uvedomiť, že operácia u väčšiny pacientov znemožňuje kojenie. Preto je menej vhodná pre mladé ženy plánujúce v budúcnosti tehotenstvo a kojenie. Ak si však pacientka uvedomuje dané skutočnosti a akceptuje ich, je možné zákrok realizovať aj v takomto prípade.

Predoperačná príprava :

  • pred operáciou je potrebné absolvovať vyšetrenie prsníkov gynekológom (USG vyšetrenie event. mammografia)
  • 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin apod.).
  • aspoň mesiac pred operáciou vhodné vysadiť hormón. antikoncepciu
  • večer pred pred operáciou sa osprchovať, vhodné je vyholiť si podpazušie, nenatierať si telo žiadnym krémom ani telovým mliekom
  • od polnoci pred operáciou nejesť, nepiť, nefajčiť

Operácia :

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá asi 2-3 hodiny. Počas zákroku sú do žily podávané antibiotiká, čo znižuje riziko infekcie. Pri operácii sa odstraňuje nadbytočná koža, tkanivo mliečnej žľazy a bradavka s dvorcom sa posúvajú do novej vyššej polohy( viď obrázok vľavo dolu). Výsledné jazvy sú obvykle okolo prsníkového dvorca, v strednej čiare vertikálne nadol od prsníkového dvorca a v oblasti podprsníkovej ryhy, takže tvoria tvar obráteného T (viď obrázok vpravo dolu). Niekedy je možné použiť operačnú techniku , ktorá zanecháva iba jazvu okolo dvorca a vertikálne v strednej čiare, čo je esteticky výhodnejšie. Takýto typ zákroku je však určený pre klientky s nie príliš veľkými a nie príliš poklesnutými prsníkmi. Najvhodnejšiu techniku operačného zákroku určí po konzultácii plastický chirurg. Operácia je ukončená elastickou bandážou prsníkov.

Pooperačné obdobie :

Pri nekomplikovanom priebehu je druhý deň ráno po operácii vykonaný preväz. Ak sú pri operácii zavedené do rán drény, odstránia sa 48 hodín po operácii. Pacientka dostane špeciálnu elastickú podprsenku (klikni sem) a odchádza domov. Podprsenku je nutné nosiť nepretržite asi 4 týždne. Pacientke je umožnená bežná fyzická aktivita. Stehy sú odstránené 10-14. deň po operácii. Plná fyzická aktivita sa doporučuje po 2 mesiacoch od operácie. Operačný výsledok sa dá považovať za definitívny po cca 2-3 mesiacoch od operácie.

Pacientka by mala byť evidovaná v prsníkovej poradni a mala by byť pravidelne vyšetrovaná.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.