Pacient očakáva od plastickej operácie okamžitý efekt s minimálnym počtom jemných, nenápadných jaziev. Tento cieľ je dosiahnuteľný, nie však ihneď po operácii. Jazva prechádza viacerými štádiami – hovoríme, že „vyzrieva“. Spočiatku je preto ružovočervenej farby a na pohmat hrubšia. Neskôr vybledne a zmäkne. Tento proces je u každého človeka individuálny a môže trvať od 6-12 mesiacov. Potom možno považovať vzhľad jazvy za definitívny. Jazva by štandardne mala zostať v úrovni okolitej kože. U niektorých jedincov však môže dôjsť aj k tvorbe tzv. hypertrofických až kelodiných jaziev, kedy jazva vyčnieva nad okolitú kožu a nevybledne. K dosiahnutiu čo najlepšieho vzhľadu jaziev a skvalitneniu procesu „vyzrievania“ jazvovitého tkaniva boli vyvinuté rôzne podporné prostriedky, z ktorých možno za najkvalitnejšie a najúčinnejšie považovať preparáty na báze silikónu. Preparáty možno aplikovať na akúkoľvek jazvu po odstránení stehov. Liečba obkyle trvá cca 3 mesiace.

Xeragel

Výrobca : Biodermis, 3078 East Sunset Road,#1, Las Vegas, NV 89120 USA
Oficiálna stránka výrobcu : www.biodermis.com
Dodávateľ na slovenský trh : www.siklienka.sk

Xeragel je silikónový gel dodávaný v tube. Gel má rovnaké zloženie ako gel používaný na výrobu silikónových plátkov Epi-Derm. Gel samôže používať samostatne alebo v kombinácii so silikónovými plátkami Epi-derm pri liečbe hypertrofických a keloidných jaziev, alebo aj ako prevencia ich vzniku. Je určený najmä na jazvy v oblasti tváre. Xeragel sa nepoužíva na otvorené a čerstvé rany.Môže sa aplikovať až keď sú rany zahojené a stehy sú odstránené. Aplikujem sa jemným krúživým pohybom na jazvu a následne sa nechá pôsobiť cca 12 hodín. Potom sa zmyje jemným mydlovým roztokom a môže sa naniesť opäť. Je možná aj kombinácia so silikónovými plátkami – niektorí pacienti uprednostňujú počas dňa používanie silikónového gelu a na noc používanie silikónových plátkov. Na Xeragel je možné nanášať make-up.

Xeragel XSO 797 – tuba s obsahom 10g – orientačná cena 800,-Sk (cena uvedená s DPH)

DermatixSiGel

Výrobca : Valeant Pharmaceuticals International, Valeant Plaza, 3300 Hyland Drive, Costa Mesa, California 92626, USA
Oficiálna stránka výrobcu : www.valeant.com , www.dermatix.sk

DermatixSiGel je priehľadný samoschnúci silikónový gel na vonkajšie použitie. Vyhladzuje, zmäkčuje a zjemňuje väčšinu jaziev, zmierňuje v nich svrbenie a nepríjemné pocity a napomáha ich vyblednutiu. Nepoužíva sa na nezhojené rany.Môže sa aplikovať, až ked sú rany zhojené a stehy odstránené. Gel sa nanáša na čistú a suchú kožu 2xdenne krúživým pohybom a nechá sa voľne zaschnúť. Vytvorí sa tenká vrstvička, na ktorú je možné nanášať make-up. Gel sa dá umyť mydlom. Doba používania k dosiahnutiu maximálneho efektu by mala byť cca 2-3 mesiace.

DermatixSiGel – tuba s obsahom 15g – orientačná cena cca 1.600,-Sk (cena vrátane DPH)

Epi-Derm

Výrobca : Biodermis, 3078 East Sunset Road,#1, Las Vegas, NV 89120 USA
Oficiálna stránka výrobcu : www.biodermis.com
Dodávateľ na slovenský trh : www.siklienka.sk

Jedná sa o mäkký, mierne adhezívny silikónový plátok spevnený polyesterovou sieťkou , vyvinutý na erapiu hypertrogfických a keloidných jaziev. Epi-Derm zmierňuje bolesť, znižuje na minimum tvorbu jazvovitého tkaniva a zmäkčuje kontraktúry. Nepoužíva sa na nezahojené rany. Môže sa aplikvať až keď sú rany zahojené a stehy odstránené. Epi-Derm je dodávaný v rôznych veľkostiach a môže sa nožnicami strihať na potrebnúveľkosť a tvar. Vystrihnutý tvar musí presahovať okraj jazvy na zdravú okolitú kožu aspoň o 5mm. Silikónový plátok sa na kožu následne fixuje náplasťou (napr. Leukopor), aby bol zabezpečený tesný kontakt plátku s jazvou. Plátok je možnénosiť nepretržite 24 hodín, je však otrebné vždy po 12 hodinách ho odlepiť, umyť mydlom,osušiť a znovu nalepiť. Plátok je obvykle možné používať 14 dní, potom sa musí vymeniť za nový. Celková doba aplikácie by mala byť cca 2-3 mesiace.

Rozmery dodávaných silikónových plátkov Epi-Derm (orientačná cena je uvedená vrátane DPH) :

Epi-Derm 5.0×6.0cm 800,-Sk/1ks
Epi-Derm 3.6×30.0cm 1.000,-Sk/1ks
Epi-Derm 12.0×14.5cm 1.600,-Sk/1ks
Epi-Derm 28.0×40.0cm 4.400,-Sk/1ks

Pro-Sil

Výrobca : Biodermis, 3078 East Sunset Road,#1, Las Vegas, NV 89120 USA
Oficiálna stránka výrobcu : www.biodermis.com
Dodávateľ na slovenský trh : www.siklienka.sk

Jedná sa o silikónovú tyčinku dodávanú v aplikátore. Gel v tyčinke má rovnaké zloženie ako gel používaný na výrobu silikonových plátkov Epi-Derm. Je určený najmä na jazvy v oblasti tváre. Nepoužíva sa na nezahojené rany. Môže sa aplikovať až keď sú rany zahojené a stehy odstránené. Pro-Sil sa nanáša jemný krúživým pohybom na oblasť jazvy a následne sa nechá pôsobiť cca 12 hodín. Potom sa zmyje jemným mydlovým roztokom a môže sa naniesť opäť. Je možná aj kombinácia so silikónovými plátkami.

Pro-Sil PRO-111 – aplikátor s obsahom 4,25g – orientačná cena 900,-Sk (cena uvedená vrátane DPH)