Cieľom operačného zákroku s využitím prsníkových implantátov je zväčšenie prsníkov a dosiahnutie nového atraktívnejšieho vzhľadu. Operácia je tiež vhodná k riešeniu nerovnakej veľkosti a tvaru (asymetrie) prsníkov. Vekovo operácia nie je limitovaná, u pacientiek mladších ako 18 rokov sa však nevykonáva. Zákrok neovplyvňuje ani prípadné budúce tehotenstvo alebo kojenie dieťaťa. V období po ukončení kojenia však môže dôjsť k zmene tvaru prsníka vzhľadom k úbytku tkaniva prsnej žľazy. Operácia patrí medzi najčastejšie operačné zákroky estetickej chirurgie.

Prsníkové implantáty:

Veľkosť a tvar implantátu sú zvolené podľa želania pacientky s ohľadom na požadovaný výsledný tvar a veľkosť prsníkov. Je však potrebné rešpektovať určité zásady platné pre túto operačnú techniku. Definitívne rozhodnutie je preto úlohou plastického chirurga, ktorý predstavu pacientky skĺby s možným chirurgickým postupom tak, aby bol dosiahnutý čo najlepší pooperačný výsledok.
V súčasnosti najčastejšie používanými sú kohezívnym silikónovým gélom plnené prsníkové implantáty, ktoré môžu byť buď okrúhle alebo tzv. biodimenzionálne ( dosahuje sa prirodzenejší vzhľad prsníka). V prípade záujmu o podrobnejšie informácie ohľadom prsníkových implantátov (kontraindikácie, životnosť, možné komplikácie,…) kliknite prosím sem.

Predoperačná príprava :

  • pred operáciou je potrebné absolvovať vyšetrenie prsníkov (USG event.mammografia)
  • aspoň mesiac pred operáciou vhodné vysadiť hormón. antikoncepciu
  • 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin apod.).
  • večer pred operáciou sa osprchovať, vhodné je vyholiť si podpazušie – nenatierať si telo žiadnym krémom ani telovým mliekom
  • od polnoci pred operáciou nejesť, nepiť, nefajčiť

Operácia :

Zákrok je realizovaný v celkovej anestézii a trvá cca 1-1.5 hodiny. Počas operácie sú podávané antibiotiká, ktoré znižujú riziko infekcie. Implantáty sa vkladajú z krátkych rezov (cca 5cm dlhých) umiestnených v podprsníkovej ryhe alebo okolo dvorca bradavky. U biodomenzionálnych silikónových implantátov je najčastejšie požívaný prístup z podprsníkovej ryhy. Operácia je ukončená elastickou bandážou prsníkov.

Pooperačné obdobie :

Pri nekomplikovanom priebehu večer v deň operácie alebo druhý deň ráno po preväze dostane pacientka špeciálnu elastickú podprsenku a odchádza domov. Podprsenku musí nosiť 2-4 týždne. Pacientke je doma umožnená bežná fyzická aktivita. Stehy sa odstraňujú 10.-14. deň po operácii. Plná fyzická aktivita sa doporučuje asi po 4 týždňoch od operácie. Operačný výsledok sa dá považovať za definitívny asi 3 mesiace po operácii.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.